Karşı Kültür

Karşı Kültür Film Gösterimi ve Söyleşi – “Yollara Düştük” – Deniz Yeşil Okşan Dede

Karşı Kültür film gösterimleri ve müzikli söyleşiler Balon Bar da devam ediyor. 27 Ocak çarşamba saat 19.30’da yönetmen Deniz Yeşil ve Okşan Dede’nin katılımıyla “Yollara Düştük” belgeseli…

“Sinema emekçileri 1977’de yeni sansür tüzüğü ve sosyal hakları nedeniyle yürüyüş kararı aldılar. Sinemanın 60 yılı aşan suskunluğuna da bir son verilecekti. Oyunculardan, set işçileri ve yönetmenlere kadar 400’ü aşkın sinemacı 5 Kasım günü Ankara’ya kadar 3 gün sürecek bir yürüyüş başlattı. Halkın şaşkın bakışları ve desteği altında yürüdüler. Belgesel 100 yılı aşan sinemamızın unutulan fakat en onurlu dönemlerinden biri olan bu yürüyüşün hikayesidir.”

“Türkiye Sinemasının bütün tarihi boyunca gerçekleşen en özel anlarından birini anlattım.1977 yılında sinemanın yükünü değişik sıfatlarla sırtlamış herkesin “sinema emekçileri” adı altında birleşmiş olması ve tarihimizde bir daha rastlanmamış olan bir mücadele içine girmiş olması çok değerli… Bu film o deneyimin unutulmamasına ve sinema tarihindeki eşsiz yerini almasına bir katkı sunmayı amaçlıyor. Deniz Yeşil ”

https://www.facebook.com/events/554490191374488/

Sayfa Başına Dön